چگونه پرکاربردترین نرم افزار معماری را انتخاب کنیم بدون اینکه مجبور به استفاده از چند نرم افزار باشیم.

با زندگی در عصر تکنولوژی و امکانات نرم افزاری همه مهندسان، طراحان و مدلسازان به دنبال بهترین نرم افزار برای سرعت بخشیدن به انجام کارهایشان هستند و تمایل دارند بتوانند در مدت زمان کمتری کارشان را به طرز فوق العاده ای به اتمام برسانند.

البته این که می گویم در کمترین زمان ، منظور انجام یک کار حرفه ای و دقیق با جزئیات در حوزه ی معماری است.
معمولا بین فعالان این رشته این طور جا افتاده است که برای ارائه ی پروژه چه در بازار کار و چه در حیطه پروژه های دانشجویی باید به نرم افزار های معماری (یادگیری چند نرم افزار)مسلط بود.

  • یادگیری و انجام کار با یک نرم افزار برای ترسیم نقشه های دو بعدی و پلان
  • یادگیری و انجام کار با یک نرم افزار برای سه بعدی سازی ساختمان برای تصویر سازی از نمای داخلی و خارجی ساختمان
  • یادگیری و انجام کار با یک پلاگین برای خروجی و رندر گیری با کیفیت از فضای داخلی یا خارجی
  • یادگیری و انجام کار با یک نرم افزار برای پست پرو داکشن ، تهیه ی دیاگرام های معماری و …

در ادامه ی این مطلب این مراحل را شفاف سازی خواهم کرد .

اما چیزی که در واقعیت وجود دارد این است که اصلا نیازی نیست که همه ی نرم افزارهایی که در معماری استفاده می شود را یادبگیریم .

متاسفانه عده ی زیادی چه در بازار کار و چه در دوران دانشجویی در حال استفاده از چند نرم افزار هستند در صورتی که می توان با یادگیری نرم افزار قوی مخصوص این کار که تمام قابلیت ها را داشته باشد همه ی کارهایی که در چند نرم افزار با صرف زمان بسیار انجام می دهند را تنها با یک نرم افزار قدرتمند متناسب با نیازهای معماری و ساخته شده برای معماری برطرف ساخت و کار خود را آسان تر و زمان کمتری را صرف انجام کارمان کنیم.

نرم افزار های مدلینگ سه بعدی ساز زیادی وجود دارند، جدا از اینکه بعضی از این نرم افزارها با کاربرد طراحی وساخته شده برای معماری نیستند اما دراین مقاله سعی دارم با هم چند مورد از پر کاربردترین و معروف ترین آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

۱- اتوکد /Autocad

 

 این نرم افزار پایه ای از قدیمی ترین نرم افزارهای ترسیمی است اتوکد بیشتر تعریف شده برای تهیه نقشه های دو بعدی در رشته های معماری ، عمران، مکانیک و برق است

در اتوکد با دستورات لاین سرو کار دارید یعنی برای ترسیم نقشه ی معماری و فاز ۲ با اتوکد باید تک تک خطوط  لازم ، مثل ضخامت دیوار ،  جزئیات درب و پنجره ، ترسیم پله و عرض هر تک پله  و انواع نازک کاری ها …  و مواردی از این دسته را باید خودتان ترسیم کنید.

عموم افراد برای ترسیم نقشه های دو بعدی از اتوکد استفاده می کنند.

 

 

یکی از وقت گیرترین کارهایی که می توان با اتوکد انجام داد تهیه و ترسیم نما و برش از پلان مورد نظر است. پس از صرف زمان زیاد برای ایجاد برش و یک نما اگر نیاز باشد طرح را تغییر دهید دوباره باید تمام برش ها و نما و پلان را تک به تک تغییر دهید .

نکته ای که در معماری وجود دارد این است که کار پروژه ی ما تنها به این ترسیمات دو بعدی ختم نمی شود و ما برای نشان دادن تصاویر داخلی و خارجی از طرحمان به نرم افزار سه بعدی ساز نیازمند هستیم .

خیلی مهم است که هم برای ترسیمات نقشه ها ی دو بعدی و هم سه بعدی کردن ساختمان از نرم افزاری استفاده کنیم که سرعت کارمان را بالا ببرد و مانع از اتلاف وقت مان شود.

و اینکه تا جایی که ممکن است مجبور نباشیم با تغییر کوچکی در نقشه اتوکدی به اتلاف وقت برای ویراش آن قسمت، در نرم افزار که طرحمان را سه بعدی  کرده ایم بپرداریم .

نرم افزارهای سه بعدی ساز زیادی وجود دارند اما اینکه کارکرد کدام یک دقیقا برای معماری است اهمیت دارد . چون در این حالت است که کار متناسب با نیاز انجام شود و در کمترین زمان به اتمام برسد.

 

۲- سه بعدی اتوکد/ ۳D Autocad

 

سه بعدی نرم افزار اتوکد را معمولا جدا از بخش دو بعدی آن آموزش می بیندد و تمام بخش های  مربوط به طرح مثل  پله ،در ، پنجره، دیوارها و … را باید جداگانه مدل کرد.
معمولا برای رندر و خروجی فایل سه بعدی شده در اتوکد آن را وارد نرم افزارهای سه بعدی می کنند و درآنجا رندر می گیرند .

 

۳-تری دی مکس / ۳d Max

 

در دنیای معماری تعداد کاربران زیادی جذب این نرم افزار شده اند. به همین دلیل سعی کرده ام این نرم افزار را کامل تر توضیح دهم .
در واقع ،تری دی مکس نرم افزاری است با قابلیت ساخت انیمیشن و به همین دلیل قدرت سه بعدی سازی بالا و انعطاف پذیری خوبی در احجام دارد.

 

 

همانطور که گفته شد تری دی مکس یک نرم افزار انیمشن ساز است و چون در مدلینگ و سه بعدی، محدودیتی برای آن وجود ندارد در معماری و ساخت احجام، از این نرم افزار استفاده می کنند.
برای استفاده از نرم افزار تری دی مکس باید سیستمی قوی داشته باشیم چون با نصب این نرم افزار چیزی حدود ۷-۱۰ گیگ (شاید بیشتر) از فضای هارد را اشغال می کند.
این نرم افزار به تنهایی قدرت رندر گیری با کیفیت عالی را ندارد اما با نصب پلاگین ویری رندری با کیفیت و رئال ارائه می دهد .

 

 

یک رندر رئال ویری، مستلزم تنظیمات گسترده و پیچیده ی رندر ستاپ، تنطیمات نور پردازی ها ، متریال سازی حرفه ای و مدلینگ تمیز است و البته وجود یک سیستم  قوی و حرفه ای که توانایی رندرگیری فایل سنگین را داشته باشد تا بتواند به سرعت رندر گیری کمک می کند.

 

 تری دی مکس نرم افزاری وابسته به اتوکد است :

معمولا روال کار با مکس در معماری به این شکل هست که برای سه بعدی کردن دقیق طرح مورد نظر، نقشه ی ترسیم شده در اتوکد (نما یا نقشه) را وارد تری دی مکس می کنند و شروع به ساخت احجام و سه بعدی سازی تک تک جزئیات ساختمان می کنند.
نرم افزار تری دی مکس برای ارائه یک کار با اندازه دقیق در معماری ، وابسته به اتوکد است و این دو به صورت ترکیبی و زنجیره وار متصل به هم کار می کنند.

 

۴- اسکتچاپ / sktchup

 

اسکتچاپ برای افراد مبتدی در نرم افزارهای سه بعدی گزینه ای مناسب است چون کار با اسکتچاپ بسیار ساده است و به همین خاطر بین کاربران محبوب است. این نرم افزار هم کیفیت رندر قابل توجهی ندارد اما با نصب پلاگین ویری روی اسکتچاپ این مشکل قابل حل است.
در اسکتچاپ هم به مانند مکس می توان فایل اتوکد را وارد کرد و منطبق برآن نقشه ، سه بعدی سازی را انجام داد .

۵- راینو / Rhino 

 

این نرم افزار سه بعدی ساز، یک نرم افزار برای مدلینگ در طراحی صنعتی است به لحاظ کار کرد شبیه به مکس اما با قابلیت هایی بهتر است .
تفاوت اصلی نرم افزار راینو با نرم افزار هایی نظیر مکس در شیوه ساخت مدل می باشد.

راینو بر خلاف مکس که از سیستم مش برای مدلینگ استفاده می کند ، مدل سازی بر اساس خطوط نوربز انجام می دهد و همین مورد موجب مزایایی برای راینو شده است .
۱-مدل سازی در راینو بر پایه و اندازه و با استفاده از الگوریتم های دقیق ریاضی انجام می شود به همین دلیل مدل های ساخت شده از دقت بالاتری نسبت به مدل های مکس برخودارند.
۲-حجم مدل ساخته شده در راینو نسبت به حجم همان مدل در مکس کمتر خواهد بود.
۳-خروجی های راینو قابلیت سازگاری با انواع دستگاه های سی ان سی و لیزرکات ها را دارند.

و همچنین قابلیت رندر گیری با پلاگین ویری برای نرم افزار راینو وجود دارد .

 

۶- فتوشاپ / photoshop

 

از فتوشاپ برای انجام پست پرو داکشن که به منظور جداب کردن یک رندر که با کیفیت بالا است ، استفاده می شود .
فرقی نمی کند تصویر از نمای داخلی باشد یا خارجی ، نما باشد یا مقطع … برای ویرایش تصویر و اضافه کردن پرسوناژها ، چشم انداز، آسمان ، نور پردازی ، متریال و غیره و همچنین برای شیت بندی و ارائه پوستر کاربرد دارد.

از فتوشاپ در تهیه ی دیاگرام های معماری برای روند شکل گیری ایده ی خودشان به صورت تصویری یا گرافیکی استفاده می کنند .

 

“شما به دنبال نرم افزاری جدید نخواهید بود ، مگر اینکه به آن نیاز داشته باشید و بخواهید مشکلی را حل کنید “

 

۷- نرم افزار آرشیکد / Archicad bim

نرم افزار ارشیکد/archicad همانطور که اسمش مشخص است نرم افزاری برای معماری/architect است که کاملا جوابگوی نیاز های معمار است.

جالب است بدانید که اولین نرم افزاری که برای ساخت و ارائه ی نقشه های معماری و عمران در حالت های دو بعدی و سه بعدی به بازار عرضه شد نرم افزار graphisoft Archicad بود که مورد استفاده ی مهندسین و معماران و طراحان و عوامل سازه ای و اجرایی قرار گرفت .

ساختار آرشیکد بر اساس Bim است.

مخفف biuilding information modeling  /نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمانی – شاخص اصلی این نرم افزار است .

آرشیکد بر خلاف تمامی نرم افزارهایی که تا اینجا بررسی کردیم هم دو بعدی خیلی دقیقی دارد که بخش های ساختمانی را در پلان کاملا ترسیم فنی شده ارائه می دهد و هم سه بعدی سازی و مدلینگ با این نرم افزار کاملا حرفه ای و راحت انجام می شود که سرعت سه بعدی سازی آرشیکد در مقایسه با سایر نرم افزارها بیشتر است .

به این معنی که علاوه بر توانایی های لازم جهت ترسیم پلان مانند اتوکد ، که معتقدم به مراتب از اتوکد ترسیماتی تخصصی تر دارد به شما امکان می دهد تا طراحی خودتان را در همان لحظه به صورت سه بعدی مشاهده کنید . پس توانایی انجام دو کار همزمان یعنی ترسیم پلان و ترسیم مدل به صورت سه بعدی را خواهید داشت .

با ترسیم نقشه در فضای دو بعدی با استفاده از ابزار دیوار ،ابزار درب و پنجره و سایر ابزارها که به صورت آماده هستند ،عملا یک نقشه ی مرجع ترسیم کرده ایم که سایر موارد مثل نما ، برش و سه بعدی را به طرز اتوماتیک واری خواهیم داشت.

اگر هر گونه تغییر و ویرایش در طراحی نقشه یا موقعیت در و پنجره انجام شود به طرز اتوماتیک در نما و برش و سه بعدی اعمال می شود .

یعنی لازم نیست به مانند دیگر نرم افزارهایی مثل مکس آن درب یا پنجره را از آن موقعیت حذف کنیم و در جای مورد نظر قرار دهیم .

این نرم افزار با سایر نرم افزارها سازگاری دارد

البته اینها بخشی  از قابلیت های این نرم افزار است .

این نرم افزار بدون نصب پلاگین ،خروجی و رندری با کیفیت ارائه می دهد .

موتور رندر این نرم افزار ،سینما فوردی /cinema 4d است .

دقت سینما فوردی به قدری بالا است که برای پروژه های هنری و سینمایی از این نرم افزار استفاده می شود .

چون تمرکز ویژه ای بر روی طراحی و مدل سازی پیشرفته و حرفه ای دارد .

 

” همیشه سخت ترین و پیچیده ترین فرایند در کار ، بهترین کار نیست “

اگر هوشمندانه عامل فرایند را انتخاب کنیم ،سرعت و کیفیت کار را افزایش داده ایم

اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز داری می توانی ایمیل ات را در این قسمت وارد کنی تا اطلاعات لازم در این زمینه برای تو ارسال شود.

بازدید: 439

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *